• AnaSayfa
  • Sizi Ne Tür Macera Bekliyor?
  • Home
  • What kind of adventure awaits you?


CNC de ilk tecrübeler

Burada anlatacaklarımızı biz yaşamadık yaşayanlardan hem duyduk hem birebir görerek öğrendik.

CNC kullanmayı öğrenmek

İşte bütün mesele bu. CNC kullanmak tecrübe ve bilgi ister. Yeni bir CNC alınca yeni bir Passat almış gibi bas gaza yapamazsınız. Herkes gibi düşe kalka vura vura öğreneceksiniz. Bunu baştan kabul etmezseniz, sorunlar çıktıkça canınız sıkılacak. Gerek yok rahat olun bunun bir süreç olduğunu yaklaşık 1 ayda ancak makinaya alışacağınızı ve 6 ay sonrada CNC ustası olacağınızı bilin. 6 ay sonra kime sorsan en iyi CNC ustası kendisidir!! Tıpkı araç kullanmak gibi en iyi kim araba kullanır? , tabiki ben...

Makinanız geldiğinde ne yapmalısınız?

Mümkünse makina kullanmayı elemanlardan önce kendiniz öğrenmeye çalışın. Makina zor değil, program zordur. (OPTCAM hariç, iddia ediyoruz 1 dakikada takım atmayı, 15 dakikada AutoCAD öğretiyoruz, o kadar kolay yani..)

CNC kullanmak 2 kısımdan oluşur

1- Makina

2- Program

Önce makina

Makina yazılıma göre nispeten kolaydır. Makinada çok seçeneğiniz yok, papağan gibi hep aynı şeyleri yapacaksınız. Durduk yerde makinayı söküp yeniden birleştirecek değilsiniz, programıda söküp birleştirmicen ama program bir DERYADIR, ucu görünmez.

Bizim tavsiyemiz makina nasıl açılır kapanır, takım nasıl sıfırlanır, program makinaya nasıl yüklenir. USB ile veya bilgisayardan makinaya direk bağlantı kablo veya blutooth ile.
Tüm bunları adım adım 1. 2. 3 diye not alın video çekmeyin. Yarım saat video çekip sonra aradığını bulmak için yarım saat uğraşanları gördük. Bi keresinde takım sıfırlamayı unuttuğu için TAM 2 saat not defterini arayanı gördük. Kısacası hatasız not alın tekrara tekrar makinacıyı aramak zorunda kalmayın rutin konular için. Rutin hep yapılan demek, hep aynı demek. Yazılım daha heyecanlıdır orda rutin daha az, farklı işler olacak, heyecan yaratacak bunu yapabilirmiyim diye. O sorduğunuz tabiki o programla ve o CNC ile yapılır. Burda soru şu SİZ yapabilirmisiniz?
Tabi ki yaparsınız AMA yeterli tecrübe ve bilgiden sonra...

Sonra Yazılım

Yazılım konusunda çeşitli seçenekler var önünüzde. Hiç bir yazılım HER amaç için en iyisi değildir. Siz yapınıza ve yapacağınız işe uygun programı seçmelisiniz.
Şimdi bazı arkadaşlar diyecekki, yazılımın yapıyla ne alakası var. Çok alakası var, yazılımlar insanlara benzer hiçbirisi mükemmel ve hatasız/eksiksiz değildir. İşte burada yapı devreye giriyor, size en sıcak geleni seçin derim. İşinizi en HIZLI ve en KOLAY hangisi yapıyorsa onu alın.
Örneğin, siz patronsanız ve yazılımı başkaları kullanacaksa daha dikkatle seçmeniz gerekir. Biz iddia ediyoruz OPTCAM öğrenmek yarım saat sürmez AutoCAD çizim dahil. Tabiki yarım saate usta olamazsınız fakat tamam gerisini ben hallederim diyeceksiniz. OPTCAM AutoCAD tabanlıdır yani çizim AutoCAD tir, yoldan geçen birini çevirseniz büyük ihtimal AutoCAD bilir ama bilmem ne programını kullanmayı bileni nerden bulacan, bulursan banada haber ver.. Tabi bu arada bu programı sadece ben kullanabiliyorum patron bile bilmiyor deyip patronu çoook üzen en sonunda kendini kovdurtan çok CNC program kullanıcısı oldu bu ülkede....Gene söylüyorum AutoCAD çok kolaydır , çok kişi bilir, siz bilirsiniz...

Bu linkten bize gerek kalmadan herşeyi öğrenip sorgulamak mümkün.Kısacası daha fazla kazanmak, daha hızlı ve hatasız üretim yapmak için MUTLAKA bir CNC alın derim. Sonrada bu yazdıklarımızı bir süzgeçten geçirip uygulayın. Unutmayın biz burada size bir şey satmaya çalışmıyoruz. Sizin için en iyisi neyse öyle olsun. Bize sorun danışın, özellikle makina alırken EKSENLERİ eksiye gitmeyen makinalar tercih edin YOKSA bizim programlar çalışmaz.Acele etmeyin koştura koştura CNC almayın. bir kaç ay araştırın en az, çok pahalı makinaları daha iyi zannetmeyin, masada en az bir araba parası bırakırsınız farkına bile varmazsınız. Fazla püskül daha çok arıza demektir, makina basit ve hızlı olsun yeter bence...Bizim anasayfanın altındaki listede tavsiye makinalar var. Buraya kadar okuduğunuz için en derin saygılarımızı sunarız..sağolun, varolun....

First experiences in CNC

We did not experience what we will tell here, we heard it from those who lived it and learned it by seeing it firsthand.

Learning to use CNC

That's the whole point. Using CNC requires experience and knowledge. When you buy a new CNC, you cannot accelerate like you would if you bought a new Passat. You will learn by trying, just like everyone else. If you don't accept this from the beginning, you will be frustrated as problems arise. There is no need, relax, know that this is a process, you will get used to the machine in about 1 month and you will become a CNC master in 6 months. Whoever you ask after 6 months, he is the best CNC master!! Just like driving, who drives best? , of course me...

What should you do when your machine arrives?

If possible, try to learn how to use the machine yourself before the staff do it. The machine is not difficult, the program is. (Except for OPTCAM, we claim that we teach tooling in 1 minute and AutoCAD in 15 minutes, it's that easy..)

Using CNC consists of 2 parts

1- machinery

2- Program

Machine first

The machine is relatively easy compared to software. You don't have many options on the machine, you will always do the same things like a parrot. You are not going to disassemble the machine and reassemble it for no reason, nor do you disassemble and reassemble the program, but the program is a SEA, its end is invisible.

Our advice is how to turn the machine on and off, how to reset the tool, how to load the program into the machine. Via USB or direct connection from the computer to the machine via cable or Bluetooth.
Take notes of all these step by step, 1. 2. 3, do not make a video. We have seen people shoot videos for half an hour and then spend half an hour trying to find what they are looking for. We once saw someone searching for his notebook for EXACTLY 2 hours because he forgot to reset the team. In short, take error-free notes and avoid having to call the mechanic again and again for routine issues. Routine means always done, always the same. Software is more exciting, there will be less routine and different tasks, it will create excitement and wonder if I can do this. Of course, what you are asking about is done with that program and that CNC. The question here is, can YOU do it?
Of course you can, BUT after enough experience and knowledge...

After Software

You have various options when it comes to software. No one software is best for EVERY purpose. You should choose the program that suits your structure and the work you will do.
Now some friends will ask, what does the software have to do with the structure? It has a lot to do with it, software is similar to humans, none of them are perfect and error-free. This is where the structure comes into play, I suggest you choose the one that feels warmest to you. Buy whichever does your job the FASTEST and EASIEST.
For example, if you are the boss and others will use the software, you need to choose it more carefully. We claim that learning OPTCAM does not take half an hour, including AutoCAD drawing. Of course, you cannot become a master in half an hour, but you will say okay, I will handle the rest. OPTCAM is based on AutoCAD, so the drawing is AutoCAD, if you ask a passerby, they probably know AutoCAD, but I don't know where you can find someone who knows how to use which program, if you find one, let me know... Of course, by the way, only I can use this program, even the boss doesn't know it, which upsets the boss and eventually gets him fired. There are many CNC program users in this country.... I say again, AutoCAD is very easy, many people know it, you know it...

Bu linkten It is possible to learn and question everything without us having to.In short, I recommend that you MUST buy a CNC to earn more and produce faster and error-free. Then pass what we wrote through a filter and apply it. Remember, we are not trying to sell you anything here. Whatever is best for you. Ask us questions, especially when buying a machine.AXES Choose machines that do not go into minus, OR our programs will not work.Don't be in a hurry, don't rush and buy a CNC. Research for at least a few months, do not think that very expensive machines are better, you will leave at least one car money on the table without even realizing it. Too much tassel means more malfunctions, I think it is enough for the machine to be simple and fast... There are recommended machines in the list at the bottom of our homepage. We offer our deepest respect for reading this far. Thank you, long live....